До 73 –річниці визволення Кам’янеччини від німецько-фашистських загарбників

002Звільнення Кам’янеччини від фашистських загарбників розпочалось 24 березня 1944 року в ході останнього етапу Проскурівсько-Чернівецької наступальної операції військ 1-го Українського фронту на чолі з Маршалом Радянського Союзу Г.К.Жуковим.

24 березня розвідники лейтенанта В. Урусова з 49-ої механізованої бригади 4-ої танкової армії першими увірвалися до Оринина, а 61-а гвардійська танкова бригада підполковника М. Жукова увірвалась у село Зіньківці. Ворог безладно відступив.

У боях під Оринином командир танкового взводу лейтенант М.Железнов знищив 4 ворожих бойових машини, а П.Тезіков своїм танком ІС знищив 6 ворожих танків і понад 100 гітлерівців. Навідник протитанкової гармати 20-го протитанкового дивізіону – 17 літня Ніна Букрєєва (Луценко) підбила 3 ворожі бойові машини. Десять днів і ночей тривали бої за визволення Кам’янеччини.

Воїни 237-ої стрілецької дивізії генерала Ф.Пархоменка в жорстоких боях звільнили села Рункошів, Кривчани, Гораївку, селище Стару Ушицю. Заподіяли значних втрат ворогу і зайняли села Привороття, Крушанівку, Нефедівці, воїни 151-ої стрілецької дивізії генерала Д.Подшивайлова.

Вісім днів тривав по тилах ворога на Кам’янеччині рейд загону лейтенантів П.Барабанова і М.Радугіна. Разом із партизанським загоном І.Мельника вони знищили понад 3 тисячі фашистів, десятки бронетранспортерів, гармат, кулеметів, сотні машин. Крім того, ними було визволено близько 300 військовополонених.

У небі Кам’янеччини повторив безсмертний подвиг Гастелло екіпаж літака 36 авіаційного полку гвардії лейтенанта І. Кудашкіна. Він скерував свій палаючий літак у центр німецької колони, яка відходила до переправи на Дністрі. У тяжкому кровопролитному бою за с. Довжок загинув герой форсування Дніпра, командир кулеметної роти 363 стрілецького полку Герой Радянського союзу Степан Киргизов.

26 березня 1944 року повідомлення про звільнення міста Кам’янця-Подільського, а згодом про довгоочікувану перемогу, омиту слізьми матерів та кров’ю синів.

Минуло від того часу 73 роки, але до сьогодні не згасає пам’ять про героїчний подвиг солдатів, які на собі відчули багатолітній пекельний тягар війни, усі її болі, втрати і надії.

стаття визволення