Попередження щодо уникнення отруєння бджіл та риби при застосуванні пестицидів

zahist8У зв’язку з активізацією весняно-польових робіт, внесення до ґрунтів добрив різних видів, обробок насаджень аерозолями, збільшується вірогідність  потрапляння хімічних сполук  у водоймища та медоносні угіддя, що може викликати загибель риби та бджіл.

Юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин повинні дотримуватись нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл та риби від отруєння.  Забороняється застосовувати засоби захисту рослин , стимулятори їх росту, мінеральні добрива, інші препарати та здійснювати будь-які інші роботи, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору – закон України «Про бджільництво» ст..30 абзац 3,4.

Застосування засобів захисту рослин у сільському господарстві  дозволяється згідно з їх переліком , затвердженим в установленому порядку центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики з додержанням вимог Закону України «Про бджільництво». Профілактика отруєнь бджіл базується на беззаперечному дотриманні чинного законодавства  та суворому дотримання регламентацій застосування в навколишньому середовищі токсичних речовин.

Згідно інструкції щодо попередження та ліквідації отруєнь бджіл фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин повідомляють власників пасік за три доби до хімобробок  з зазначенням застосованого отрутохімікату, ступеню та строку дії токсичності, часу і способу проведення обробки в радіусі 7 км від розміщених пасік. Вказують час ізоляції бджіл. Обробки проводяться  у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Не допускається обробка квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл. Бажано використовувати препарати нетоксичні для бджіл.

Бджолярам на період обробки бажано вивезти пасіку у безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін передбачений обмеженнями при застосуванні отрутохімікатів.

Дії бджоляра у випадку отруєння бджіл: гнізда сімей, що втратили багато бджіл скорочують відповідно до їхньої сили, виймають в першу чергу медові і пергові рамки, особливо із свіжо принесеним нектаром і пилком, а також рамки з відкритим розплодом не обсиджені бджолами. Сім’ї бджіл забезпечують водою, пергою, підгодовують цукровим сиропом. По мірі виходу молодих бджіл ці сім’ї підсилюють.

У випадку масової загибелі бджіл або риби власникам пасік та орендарів ставків необхідно негайно телефонувати на гарячу лінію за телефоном 4-09-75  для встановлення причин загибелі.

Юридичні та фізичні особи, які застосовують хімічні препарати, порушуючи вимоги діючих нормативно-правових актів, що можуть спричинити отруєння та загибель бджіл та риби,  несуть відповідальність згідно чинного законодавства.