Eпізоотична ситуація зі сказу

В останні роки в Україні значно погіршилась епізоотична ситуація зі сказу. Активні вогнища природного типу цієї особливо небезпечної інфекції практично існують по всій її території. Відзначається підвищена захворюваність на сказ серед собак, котів та сільськогосподарських тварин, що, в першу чергу, є показником епізоотичного неблагополуччя серед диких тварин.

    Вогнища сказу серед тварин зареєстровані у всіх областях і природно-географічних зонах України. Найбільш інтенсивно епізоотологічний процес протікає, особливо у лисиць та домашніх тварин, в Харківській, Луганській, Сумській, Запорізькій, Чернігівській, Донецькій, Херсонській, Хмельницькій, Вінницькій областях.

    За даними обласного управління ветеринарної медицини Хмельницької області у 2010 році зареєстровано 135 вогнищ сказу  проти 112 у 2009 році.

    Епізоотична ситуація у 2010 році була  напружена і в Кам’янець-Подільському районі. Так, на протязі року було зареєстровано 6 випадків сказу серед тварин в              с. Липи  у домашньої телиці, с.Кадиївці у кота бродячого, в селах Привороття, Пудлівці та  с. Жванець  у 3-х лисиць відповідно та в с. Грушка у домашньої корови. Для порівняння у 2009 році зареєстровано лише 1 випадок сказу серед тварин в с. Висілок Вільний у домашньої собаки, зараження якої відбулося в результаті нападу та покусу  лисицею, яка забігла у вищезгаданий населений пункт.

   Проведеними заходами у 2010 році, виявлено 11 осіб, які були в контакті з хворими тваринами, з них одна особа покусана бродячим хворим котом. Даним особам призначено та проведено курс лікувально-профілактичної імунізації в умовах стаціонару, що дало можливість попередити захворювання. Надзвичайною протиепізоотичною комісією при Кам’янець-Подільській райдержадміністрації вищезгадані населені пункти оголошено неблагополучними пунктами щодо захворювання на сказ домашніх тварин.

   Основним резервуаром вірусу сказу в природі є хижі тварини, серед яких основну загрозу несуть лисиці. Хворі на сказ лисиці забігають в населені пункти, що призводить до зараження домашніх тварин ( при укусах), які надалі стають джерелом збудника сказу. Як і раніше, в регіонах відмічається значне перевищення норм щільності лисиць, яка вища допустимих нормативів, при яких не виникають епізоотії (1,5-2,0 гол. на 100 га), що є наслідком сприятливих  погодніх умов в останні роки, значної  кількості кормової бази (мишовидних гризунів) та незадовільного регулювання чисельності диких хижих тварин.

      Ускладнює ситуацію зростання в населених пунктах кількості безпритульних собак та котів, незадовільний стан боротьби з ними,  неповне охоплення профілактичними щепленнями домашніх тварин, порушення правил утримання їх власниками. Звертаємо особливу увагу на незадовільну роботу відповідних служб по зменшенню кількості бездомних собак, виділенню та облаштуванню майданчиків для вигулу свійських непродуктивних тварин в населених пунктах.

    Кам’янець-Подільською райсанепідемстанцією керівникам органів місцевого самоврядування надано приписи розробити та затвердити “Правила утримання домашніх тварин” згідно Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства  № 175 від 09.11.2007 р. “Про затвердження методичних рекомендацій з розроблення плану утримання домашніх тварин в населених пунктах”. Але виявлено, що головами сільських рад с. Калачківці, с. Колибаївка, с.Супруньківці, с.Кульчіївці, с.Руда, с.Грушка, с.Чабанівка, с.Шустівці, с.Залісся-2, с.Залісся, с.Довжок, с.Дерев”яни, с.Оринин, с.Слобідка Кульчіїввецька, с.Китайгород та  головою селищної ради смт.Стара Ушиця вимоги даного припису не виконані, “Правила утримання домашніх тварин” не затверджені. Також перевірками встановлено, що головами сільських рад в ряді населених пунктів, де правила розроблені і затверджені вчасно, керівниками підприємств, установ та організацій різних форм власності і в першу чергу ЖКГ вони не дотримуються, не проводяться заходи по зменшенню чисельності бездомних тварин. В населених пунктах можна побачити безпритульних собак, які збираються в зграї, особливо біля місць, де є ймовірне харчування (тваринницькі ферми, ковбасні цехи, пункти забою тварин

    Все це є передумовою формування осередків сказу міського типу.   

    Протягом останніх років в Україні реєструються поодинокі випадки захворювань  на сказ серед людей, виникнення яких було пов”язане з несвоєчасним зверненням потерпілих від укусів хворими тваринами по медичну допомогу та несвоєчасним призначенням  антирабічних щеплень.

    У Хмельницькій області за останні 14 років випадки захворювання на сказ серед людей не реєструвались, однак наш регіон є одним із найбільш уражених на сказ як серед диких, так і серед свійських тварин.

   По медичну допомогу з приводу укусів тваринами   щороку в Україні  звертаються близько 110 тис. осіб, з них майже 20 тисяч отримують антирабічні щеплення.

  За антирабічною допомогою в Кам”янець-Подільську ЦРЛ  у 2010 році звернулося 79 осіб, з них потерпілих від укусів тваринами – 66 осіб. З метою профілактики 22 особам призначено курс профілактичних щеплень проти сказу.

   Отже, у зв”язку з погіршенням епізоотичної ситуації із сказу серед тварин, виникає загроза  розповсюдження цієї інфекції серед населення.

    З метою профілактики сказу серед населення району  проводиться санітарно-освітня робота. Фахівцями санепідемстанції підготовлено і направлено в редакцію газети “Край Кам”янецький” матеріали, на основі яких 25.06.2010 р. надруковано статтю “Кішка кинулася на людину”.

   За даними кабінету санітарної освіти Кам’янець-Подільської ЦРЛ лікарями та середніми медичними працівниками серед населення району проведено 25 лекцій та 63 бесіди з питання профілактики сказу.