Сортооновлення та сортозаміна — запорука зростання врожайності

сортооновленняПрактика сучасного сільськогосподарського виробництва показує, що сорт, як створена селекційно-генетичними методами сукупність рослин певної культури із комплексом корисних господарсько-біологічних властивостей є одним із найдієвіших засобів підвищення врожайності та якості продукції аграрних підприємств.На жаль, з роками цінні характеристики сорту погіршуються внаслідок ряду природних чинників на зразок мутаційних розщеплень генотипу, біологічного та механічного засмічення, ураження насіння хворобами, вірусами і таке інше. 

Через це існує необхідність в регулярній заміні насіннєвого матеріалу, тобто проведенні сортооновлення (на більш високі генерації — придбання супереліти, еліти, насіння першої генерації) або здійсненні сортозаміни (закупівлі нового сорту, який за результатами державного сортовипробування показав істотну перевагу над існуючими аналогами за продуктивністю та показниками якості).

 Для зниження ризиків від несприятливих кліматичних факторів суб’єкт господарювання має використовувати не один, а кілька сортів з різними вимогами до таких часто лімітуючи чинників, як температурний режим та забезпеченість вологою, стійкість до хвороб та шкідників. Крім того, для вчасного виконання технологічних процесів по догляду за посівами та зменшенні втрат при збиранні також рекомендовано вирощувати сорти сільськогосподарських культур різних груп стиглості.

 З цією метою дбайливому господарю при виборі кращого сорту стане у нагоді „Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні”, який містить широкий спектр досягнень селекції, як зарубіжних так і вітчизняних наукових закладів. А також „Державний реєстр виробників насіння та садивного матеріалу”, що допоможе підшукати виробника за переліком вирощеного на продаж сортового насіння необхідної генерації та місцем розташування для оптимізації транспортних витрат.

Аграрії Кам’янеччини також охоче освоюють новітні технології виробництва сільськогосподарської продукції та використовують сортооновлення та сортозаміну, як надійний засіб збільшення ефективності виробництва. Так, за даними відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області на даний час у Кам’янець-Подільському районі ряд кращих підприємств закупили якісне сортове насіння та заклали з нього насіннєві ділянки для подальшого розмноження, а саме:

— ТзОВ ВКФ „Агро-Еко ХХІ” — озима пшениця Кубус (супер еліта, 66 га);

— ТОВ „Промінь Галичина” — озима пшениця Скаген (еліта, 15 га);

— ТОВ СП „НІбулон” — озима пшениця Зиск (еліта, , 40 га), та озима пшениця Вікторія Одеська (еліта,  40 га);

— ПП „Леон-Агро” — озима пшениця Кубус (перша генерація,  20 га);

— ПП „Калинський ключ” — озима пшениця Кубус (еліта, 80 га);

— ПП „Мрія 2010” — озима пшениця Кубус (перша генерація,  50 га) та озима пшениця Благодать Одеська (перша генерація,  50 га);

— СТОВ АФ „Нефедівське” — озима пшениця Богемія (перша генерація, 15 га) та озима пшениця Мулан (перша генерація, 10 га);

— ПП „Деметра 2010” — озима пшениця Нордікс (перша генерація, 10 га);

— ПП „Авант – Агро” — озима пшениця Октава (перша генерація, 12 га) та озима пшениця Кубус (перша генерація, 15 га).

 

Європейський та світовий досвід свідчить про те, що ведення насінництва на належному професійному рівні та постійне впровадження нових високоврожайних сортів сільськогосподарських культур є запорукою зростанню ефективності аграрного виробництва та рівня конкурентоспроможності як окремого агроформування зокрема, так і регіону чи навіть держави в цілому. І кращим доказом цього є здобутки українського аграрного бізнесу, що став локомотивом нашої економіки в останні роки.