« Що потрібно знати, щоб не захворіти на сказ»

сказСказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ця хвороба входить у першу п’ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільший соціально-економічний збиток.

Через сказ щорічно гине понад 55 тис. людей і більше 1 млн тварин. Сказ серед тварин реєструється у 113 країнах світу. В Україні дане захворювання реєструється в усіх областях і природно-географічних зонах.

Причинами складної епізоотичної ситуації щодо сказу в Україні є:

- недостатнє фінансування протиепізоотичних заходів (на пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних тварин);

- небажання власників вакцинувати домашніх тварин (вакцинація проводиться безкоштовно);

- недостатній контроль за виконанням правил утримання собак і котів, в результаті чого збільшується кількість безпритульних тварин, особливо на околицях міст, недоліки у роботі комунальних служб щодо саночистки міст, внаслідок чого у безпритульних тварин підтримується «кормова база».

- рекомендовані Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження» притулки для тварин, через фінансові труднощі створюються в окремих містах, стерилізація безпритульних тварин проводиться у недостатньому обсязі, внаслідок чого вищезазначені заходи не можуть вирішити проблему регулювання чисельності домашніх непродуктивних тварин в найближчі роки.

Тому це все сприяють безконтрольному розмноженню безпритульних тварин, збільшенню їх кількості та підвищенню загрози покусів людей та домашніх, сільськогосподарських тварин, і захворюванню їх на сказ.

Для того, аби захистити себе і оточуючих від сказу, необхідно виконувати кілька простих правил:

Необхідно дотримуватися встановлених правил утримання домашніх тварин (собак, кішок) і щорічно в обов’язковому порядку приводити своїх улюбленців у ветеринарну лікарню за місцем проживання для проведення БЕЗКОШТОВНОГО, профілактичного щеплення проти сказу;

- У випадках змін в поведінці домашньої тварини, отримання ним ушкоджень від іншої тварини, смерті без видимих на те причин необхідно обов’язково звернутися до ветеринарного фахівця для встановлення спостереження або з’ясування причини смерті тварини;

- Слід нагадати дитині про необхідність інформування дорослих у випадку навіть незначних ушкоджень, нанесених тваринами;

- Не слід підбирати на дачі, в лісі, на вулиці диких і бездоглядних домашніх тварин, або знайти можливість у короткий термін показати його ветеринарному лікарю для проведення огляду та вакцинації від сказу;

- Треба більш відповідально ставитись до підбору тварини та ніякому разі не брати тварину «на літній дачний сезон»: викинувши його, ви збільшуєте тим самим кількість бездоглядних тварин і підвищуєте ризик виникнення сказу;

- Не слід позбавлятися від тварини які покусали або подряпали людину. По можливості за ним має бути встановлено десятиденне спостереження;

- При появі диких тварин на території населених пунктів потрібно прийняти всі запобіжні заходи із забезпечення безпеки себе і ваших близьких, оскільки здорові дикі тварини, як правило, уникають зустрічі з людиною;

- Якщо контакту з твариною, навіть зовні здоровим, все ж таки уникнути не вдалося, необхідно в максимально короткі терміни самостійно провести первинну обробку рани – ретельно промити поверхню рани протягом 15 хвилин струменем води з господарським милом, обробити краї рани антисептиком і негайно звернутися в медичний заклад. Тільки лікар може оцінити ризик можливого зараження вірусом сказу і призначить, при необхідності, курс імунізації. У жодному разі не відмовляйтеся від призначеного лікування та самовільно не переривайте його: це може привести до трагічних наслідків.

Щеплення в місті проводяться дорослим та дітям на базі міської поліклініки № 1, за адресою вул. Огієнка, 30 в  щеплювальному кабінеті , після направлення з травматологічного кабінету ( каб. № 111)

Щеплення в районі проводяться дорослим та дітям на базі Кам’янець-Подільської центральної районної лікарні № 1 в травматологічному відділені (с.Мукша-Китайгородська, вул. Матросова, 30)

В місті та районі щорічно звертаються до медичних працівників щодо покусів тваринами значна кількість мешканців:

  •    Так по місту в 2015 році звернулось – 160 осіб, з них отримали профілактичні щеплення від сказу – 39 осіб, в 2016 році звернулось – 144 особи, з них отримали щеплення – 34 особи, в 2017 році звернулось – 137 осіб, з них отримали щеплення – 26 осіб.
  •     По Кам′янець-Подільському районі в 2015 році звернулось -  47 осіб, з них отримали профілактичні щеплення від сказу –  39  осіб, в 2016 році звернулось -  30  особи, з них отримали щеплення –   11  особи,  в 2017 році звернулось – 24 особи, з них отримали щеплення – 13 осіб.

В нашому місті останній випадок сказу серед тварин зареєстровано в 2016 році у декоративного щура по вул. Матросова,15. В Кам′янець-Подільському районі в 2017 році в с.Ульянівка – лисиця.

В 2017 році до міської державної лікарні ветеринарної медицини надійшло – 25 зверненнь, до районої державної лікарні ветеринарної медицини – 12 звернень, з приводу покусу людей відомими тваринами,  після оглядів тварин, проведення протиепізоотичних розслідувань – діагноз на сказ не підтверджувався.

В Хмельницьку регіональну лабораторію ветеринарної медицини в 2017 році з міста було відібрано та доставлено на дослідження 3 зразки пат. матеріалу – діагноз на сказ не підтвердився, з району 15 зразків–діагноз на сказ підтвердився в 1 випадку (лисиця с. Ульянівка ).

Також за минулий рік спеціалістами державної лікарні ветеринарної медицини  вакциновано: в місті 3458 тварин (2659 собак, 794 котів та 5 інших), в районі 30998 тварин (16748 собак та 14250 котів). Вакцинація здійснюється в приміщенні міської державної лікарні ветеринарної медицини , яка розташована за адресою: м. Кам′янець-Подільський, пр. Грушевського, 68   та шляхом подвірного обходу мешканців міста і району

 

Бережіть себе! Ваше здоров’я у Ваших руках! Дбайте про нього та пам’ятайте про безпечну поведінку з незнайомими тваринами.