Аграрні розписки

DSCN367116 березня відбулося засідання «круглого столу» з керівниками та спеціалістами сільськогосподарських підприємств  по  питанню «Аграрні розписки як форма альтернативного кредитування».

Регіональний координатор проекту «Аграрні розписки в Україні» в Хмельницькій області Ігор Дудка інформував, що Проект здійснюється Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC, Група Світового банку) в партнерстві зі Швейцарською Конфедерацією для покращення доступу до фінансових та матеріальних ресурсів для малих та середніх сільгоспвиробників шляхом впровадження аграрних розписок в Україні у відповідності до закону України «Про аграрні розписки». Також  ознайомив присутніх з видами Аграрних розписок, їх законодавчим регулюванням, оформленням, виконанням та перевагами, відповів на запитання учасників заходу.Представник Агропросперіс Банк Сергій Волощук інформував щодо порядку отримання кредиту, відсоткової ставки по кредитах, строки виплат.

Підсумовуючи зустріч начальник відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Надія Сузанська зазначила, що   аграрні розписки можуть зайняти свою нішу на ринку кредитування, якщо такі пропозиції будуть вигідні аграріям, даватимуть можливість активно використовувати аграрні розписки для залучення додаткового фінансування.

Довідково:

Поняття «аграрна розписка» вперше з’явилася в українському законодавстві саме у зв’язку прийняттям Закону України «Про аграрні розписки» (далі – Закон) від 06.11.2012 р., який набув чинності 19.03.2013 р. Саме цим законом для аграріїв було запроваджено новий механізм залучення коштів для ведення агробізнесу – аграрні розписки.

Відповідно до приписів ст. 1 Закону, аграрна розписка – товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов’язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умовах.

Закон виділяє 2 види аграрних розписок: товарну та фінансову. Під товарною аграрною розпискою Закон розуміє таку аграрну розписку, що встановлює безумовне зобов’язання боржника за нею здійснити поставку узгодженої сільськогосподарської продукції, якість, кількість, місце та строк поставки якої визначені аграрною розпискою (ст. 3 Закону). У свою чергу, фінансовою аграрною розпискою визнається така аграрна розписка, що встановлює безумовне зобов’язання боржника сплатити грошову суму, розмір якої визначається за погодженою боржником і кредитором формулою, з урахуванням цін на сільськогосподарську продукцію у визначеній кількості та якості (ст. 5 Закону).

Аграрна розписка (незалежно від того товарна вона чи фінансова) підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню та не може бути знерухомлена, тобто переведена у бездокументарну форму.

Аграрні розписки в Україні впроваджуються з 2015 року за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України та Міністерства юстиції України.